top of page

Market Research Group

Public·70 members

Италија Фудбалска репрезентација на Македонија натпревар во живо 17/11/2023 Гледам телевизија


10.9.2023 — Двете селекции одиграа натпревар во рамките на групата Ц од квалификациите за пласман на Европското првенство во фудбал ЕВРО 2024, на арената „ ...


(28 г. ) Алесандро Флоренци 11 март 1991. (32 г. ) 34 Рома Леонардо Бонучи 1 мај 1987. (36 г. ) 91 Јувентус Џанлука Манчини 17 април 1996. (27 г. ) СР Сандро Тонали 8 мај 2000. (23 г. ) Бреша Лоренцо Пелегрини 19 јуни 1996. (27 г. ) Жоржињо 20 декември 1991. (31 г. ) Стефано Сенси 5 август 1995. (28 г. ) Торино Алекс Мерет 22 март 1997. (26 г. ) Наполи Џанлујџи Донарума 25 февруари 1999. (24 г. ) Милан ОД Франческо Ачерби 10 февруари 1988. (35 г. ) Лацио Емерсон Палмиери 3 август 1994. (29 г. ) Челси Армандо Ицо 2 март 1992. (31 г. ) Данило Д'Амброзио 9 септември 1988. (35 г. ) Интер Алесио Ромањоли 12 јануари 1995. Украина Македонија натпревар во живо 14 октомври 2023 живо да го гледаат натпреварот меѓу Македонија и Украина. Играта која македонската фудбалска репрезентација ја покажа на натпреварот против Шпанија, ни дава Италија исто така има настапувано и на Купот на конфедерации, каде најдоброто место го забележале во 2013 година кога завршиле како трети. Италијанската репрезентацијата настапува во сини дресови и бели шорцеви. Поради тоа имаат прекар Azzuri (превод на мак. светлосини). Италија има голем број фудбалски соперништва, а меѓу најпознатите се оние со Бразил, Германија, Франција и Шпанија. Исто така, Италија досега неколкупати била водечка репрезентација на Ранг-списокот на ФИФА, а последен пат во периодот јули-август 2006. Настапи на турнирите[уреди | уреди извор] Настапи на Светските првенства[уреди | уреди извор] Светско првенство Квалификации за Светско првенство Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ 1930 Не учествувале 1934 Шампион 1 5 4 0 12 3 1938 11 Се квалификувале како актуелни шампиони 1950 Групна фаза 7 2 1954 10 6 1958 Не се квалификувале 1962 9 1966 17 1970 Финале 8 1974 1978 Полуфинале 18 1982 1986 Осминафинале 1990 Се квалификувале како домаќини 1994 22 1998 Четвртфинале 13 2002 15 16 2006 Шампиони 2010 26 2014 19 2018 21 2022 Ќе учествуваат во квалификациите Вкупно 18/20 83 45 128 77 97 67 23 200 60 Настапи на Европските првенства[уреди | уреди извор] Европско првенство Квалификации Година Состави Ref. Фудбалска репрезентација на Италија — ВикипедијаОд Википедија — слободната енциклопедија ИталијаПрекари(и)Azzuri (Сини)СојузФИГККонфедерација УЕФА (Европа)СелекторРоберто МанчиниКапитенЏорџо КјелиниНајмногу настапиЏанлујџи Буфон (176)Најдобар стрелецЛујџи Рива (35)ФИФА кодITA Домашни бои Гостински бои резервни бои Пласман на рангирањето на ФИФАМоментално16 (25 јули 2019)Највисок1 (повеќепати)Најнизок21 (август 2018)Прв меѓународен натпревар Италија 6 - 2 Франција (Милано, Италија; 15 мај 1910)Најголема победа Италија 9 - 0 САД (Брентфорд, Англија; 2 август 1948)Најлош пораз Унгарија 7 - 1 Италија (Будимпешта, Унгарија; 6 април 1924)Светско првенствоУчества18 (Првпат во 1934)Најдобар резултатШампиони (1934, 1938, 1982, 2006)Европско првенствоУчества9Најдобар резултатШампиони (1968) Фудбалската репрезентација на Италија ја претставува Италија на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалска федерација на Италија (FIGC). 1960 [1] 1964 [2] 1968 1. Состав [3] 1972 [4] 1976 [5] 1980 Четврто место 4. [6] 1984 [7] 1988 [8] 1992 [9] 1996 10. 20 [10] 2000 2. [11] 2004 9. [12] 2008 8. [13] 2012 [14] 2016 5. [15] 2020 В К У П Н О 9/15 38 39 27 108 64 30 14 187 72 [16] УЕФА Лига на нации[уреди | уреди извор] УЕФА Лига на нации Дивизија 2018–19 А 8-мо 2020–21 To be determined Фаза по групиЛига А 1/1 Настапи на ФИФА Купот на конфедерации[уреди | уреди извор] ФИФА Куп на конфедерации 1995 1997 1999 2001 2003 2005 2009 2013 2017 2021 Накнадно ќе биде одлучено 2/9 Играчи[уреди | уреди извор] Моментален состав[уреди | уреди извор] Бр. Играч Год. Настапи Голови Клуб ГМ Салваторе Сиригу 12 јануари 1987. (36 г. Својот прв натпревар репрезентацијата го одиграла во 1910 година, кога во Милано ја победиле Франција со 6-2. Италијанската репрезентација е една од најуспешните репрезентации во историјата на Светските првенства со четири освоени титули (1934, 1938, 1982, 2006) - само една помалку од Бразил - две финалиња (1970, 1994), трето место (1990) и едно четврто место (1978). Во 1938, тие станале првата репрезентација која успеала да ја одбрани титулата на Светските првенства, и по паузата поради Втората светска војна, ја задржале титулата цели 12 години. Италија исто така претходно освоила два Средноевропски купа (1927–30, 1933–35) и Олимпискиот фудбалски турнир (1936). ФФМ - Фудбалска Федерација на Македонија Актуелности · Македонија до 21: Минимален пораз од Грузија во Скопје · Бојан Миовски: Ќе биде одличен натпревар · Иван Николов: Максимално пожртвувано и борбено во ... Спалети: Македонија не е само Елмас и Барди, туку пред 4 часа — Фудбалската репрезентација на Италија ќе ја дочека Македонија во претпоследниот натпревар од квалификациите за Европското првенство. ((стриминг-)) Malta Фудбалска репрезентација на Македонија в ... живо]>>]] Македонија Италија видео стриминг од натпревар 9 Резултат во живо од Фудбалската репрезентација на Македонија. македонска фудбалска репрезентација ... [[телевизија во живо>>>>]!!] Malta Фудбалска репрезентација ... репрезентација на Македонија натпревар во живо 12 септември 2023 9.5 [стриминг@@] Македонија Италија во живо 9 септември пред 4 дена — Македонската фудбалска ...


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...

Members

bottom of page